Страницы

 

Доброго дня учні  групи АКП - 36!

Пропоную  матеріали  до   уроку № 11 із «Зарубіжної літератури», який відповідно до розкладу занять  відбудеться 17.12.2020 р.

Тема: Життєвий і творчий шлях М. Булгакова. М. Булгаков і Україна. Конфлікт митця з владою в умовах тоталітарної радянської системи. Роман «Майстер і Маргарита» як роман -лабірінт зі складною філософською проблематикою.

  


 «На широкому полі словесності російської у СРСР був одним-єдиним вовком. Мені радили перефарбувати шкуру. Безглузда порада. Перефарбований чи стрижений вовк усе одно не схожий на пуделя. Зі мною і вчинили, як із вовком. І кілька років гнали мене, згідно з правилами ловів, у обгородженому подвір’‎ї»,— так написав у листі до Йосипа Сталіна один із найяскравіших радянських письменників першої половини ХХ ст. — Михайло Булгаков. Попри талант, його було надовго забуто, оскільки його правда була викривальною, а погляди — пророчими Саме про Булгакова ми розпочинаємо сьогодні розмову.

     Тільки майже через півстоліття М. Булгакова було знову відкрито для широкого загалу

як письменника світового масштабу, який заслуговує посісти гідне місце поміж найславетніших митців Булгаківські твори нарешті завоювали читацьку любов і усталений інтерес літературознавців у різних країнах, його ім’‎я навіть увійшло до «Пантеону ХХ ст.», створеного в Америці для увічнення найвидатніших людей епохи І все це при тому, що він жив і писав за умов, що заперечували саму можливість творчої праці, багато років він почувався заживо похованим. Його творча праця була взірцем героїчної відданості мистецтву та свідченням мужнього опору художника тоталітарній владі, що намагалася зламати його дух. «Рукописи не горять»,— сказав один із героїв, створених письменником, і час засвідчив: ці слова є істинними.

Завдання№1:  Перегляньте відео «М. Булгаков. Доля. Творчість».  В зошити випишіть основні факти життя і творчості митця.

Завдання№2:  Перегляньте відео  «М. Булгаков. Біографія/ Роман с тайной».  В зошити випишіть основні  факти.


Завдання№3:  Перегляньте відео "Булгаков і Київ. Історія Майстра".


    Роботу над головним романом свого життя письменник розпочав узимку 1928-1929 рр. Первинні варіанти він знищив; відомо тільки, що спочатку твір було замислено як роман про диявола в дусі сатирично-фантастичної прози Булгакова 1920-х рр. Робота над твором тривала 12 років, упродовж яких суттєво змінився задум. 1931 року з’‎явилися нові дійові особи — Маргарита та її супутник, які згодом перемістились у центр роману. Завершуючи роман, Булгаков одночасно боровся зі смертельною недугою і вносив у текст правки. Він сприймав цей твір як свій мистецький заповіт.

Джерела роману «Майстер і Маргарита»

♦ Реальні факти життя М. Булгакова та історії СРСР 1920-1930-х рр.

♦ Книги про диявола (Г. Сенкевич «Куди йдеш», Данте Аліґ’‎єрі «Божественна комедія», Е. Т. А. Гофман «Малюк Цахес...», Й. В. Ґете «Фауст», твори М. Гоголя, Ф. Достоєвського, філософія В. Соловйова).

♦ Міфологічні (євангельські легенди і притчі про Ісуса Христа, Понтія Пілата, Іуду та ін., біблійні міфи про диявола, слов’‎янські міфи, європейські міфи, апокрифи).

    Прийом, який використав письменник з метою створення враження, що перешкоди і в часі, й у просторі є відносними,— це роман у романі: так «біблійні глави» чергуються із «сучасними главами» Тут є розділи, присвячені сторінкам життя Ісуса, якого автор називає Ієшуа Га-Ноцрі. Ці глави чергуються з описом подій, що відбуваються у Москві 1920-1930-х рр., але «московський світ» зовсім неоднорідний, адже в нього потрапили князь пітьми Воланд із почтом: вони споглядають за тим, як живуть, страждають, радіють звичайні люди, і певним чином втручаються в людські долі У межах цієї багатопросторової художньої реальності відбувається постійне зіставлення тимчасового та вічного, їхня взаємоперевірка часом Дія розгортається в трьох часових і просторових планах: у Москві другої чверті ХХ ст., у Єршалаїмі на початку нашої ери і поза земним часом і простором, де сходяться обидві сюжетні лінії роману,— у вічності.

    Отже, композиція твору та стиль підпорядковані головній ідеї твору і є надзвичайно своєрідними Джерела роману обумовили особливості його побудови: роман у романі, де час і простір відтворено у кількох площинах Емоційну сатирично-фантастичну прозу поєднано у творі з чіткою, стриманою і точною мовою.

     Теорія літератури (запис до зошитів)

Лейтмотив — конкретний образ, головна тема чи ідея, визначальна інтонація, що пронизує твір або творчість митця, повторювана художня деталь, основна для розкриття задуму митця. Лейтмотив глибше розкриває концепцію певного твору, звертає увагу на його підтекст. 

Узагальнення:

♦ Якою особистістю постає перед вами М. Булгаков?

♦ Які почуття викликає доля письменника?

♦ Про що свідчить зв’‎язок роману М. Булгакова з творами його видатних попередників?

♦ Що ви пам’‎ятаєте про історію створення та публікації роману?

♦ Чому письменник розглядав цей роман як свій заповіт?

Домашнє завданя:  Прочитати «Майстер і Маргарита» М. Булгакова, уміти аналізувати роман.

 На основі опрацьованого матеріалу  підготувати повідомлення:

ü Життя і творчість М. Булгакова;

ü М. Булгаков і Україна;

ü Проблематика роману «Майстер і Маргарита».

ü Читати роман М. Булгакова «Майстер і Маргарита».

На основі опрацьованого матеріалу  підготувати повідомлення:

ü Життя і творчість М. Булгакова;

ü М. Булгаков і Україна;

ü Проблематика роману «Майстер і Маргарита».

ü Читати роман М. Булгакова «Майстер і Маргарита».

У розділі «Кінотека» мого  блогу  ви знайдете фільм з однойменною назвою. Думаю,  вам сподобається. Приємного перегляду.

Для зворотнього зв'язку: annacherkay@gmail.com

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий