Страницы


 Доброго дня, дорогі учні груп АК-34, АК-35! 

Даю матеріали до уроку № 6, курсу "Культура добросусідства". який відповідно до розкладу відбувся 18.11.2021 р.  

Тема:   Глобалізація чи локалізація? 

 

Епіграф:   Майбутній світ не буде ні західним, ні не західним,

 але успадкує всі культури, які ми заварили в одному тиглі.

 А. Тойнбі


     Нещодавно я прочитала текст листівки, яка розповсюджувалася в Німеччині, і вона не залишила мене байдужою. Давайте спробуємо встановити головну ідею цього вислову:

" Твій Icyc – єврей. Твій автомобіль – японський. Твоя кава – бразильська. Твої цифри – арабські. Твої букви – латинські. Твоя демократія – грецька. Так хто справжній іноземець – твій сусід чи ти? ".

    Справді, з кожнім роком все більше і більше поглиблюються відносини між країнами та регіонами світу. Людина користується культурними досягненнями, досвідом інших націй, надбанням інших народів. Сьогодні ми говоримо про явища, які спостерігаються у всіх сферах життя суспільства, такі як глобалізація та локалізація. 

     -  Що таке глобалізація та локалізація? 

   

 Глобалізація (англ. globalization) – процес всесвітньої економічної, політичної та культурної інтеграції та уніфікації.

     Локалізація – процес, заснований перш за все на перерозподілі привілеїв і дискримінації, багатства і бідності, сили і безсилля, свободи і залежності. Локалізація – це монополізація можливостей свободи дій.


Тож, глобалізація чи локалізація? 

     Сьогодні локалізація постає як глобалізація локального і локалізація глобального. З одного боку, це означає відтворення елементів загального в конкретних спільнотах, розмиття усталених кордонів, а з другого – це пошук конкретних відмінностей, якісно нового та відмінного від інших, підкреслення власної ідентичності та винятковості. 

    Згадаймо французький McDonalds, де символом є галл Астерікс – відомий та зрозумілий персонаж для цієї нації, ‒ або незліченну кількість смаків Fanta у Японії, іноді навіть надто екзотичних (з використанням комах тощо). 

    Чи зможете ви навести свої приклади?   Інакше кажучи, локалізація є конкретною версією загального явища. Макрорівень – рівень держав та їхніх об’єднань. Мезорівень – рівень регіону. Мікрорівень – рівень повсякденної практики людей.

 Давайте поміркуємо:

 -  Які, на вашу думку, існують проблеми між державами, між суспільством та природою, між людиною та суспільством?   ( Наприклад,  Між державами. – Усунення загрози воєн. – Встановлення нового економічного порядку. – Скорочення розриву між «Північчю» і «Півднем». – Міжнародний тероризм. Між суспільством і природою. – Екологічні. – Дефіцит ресурсів. – Освоєння світового океану. – Освоєння космосу. Між людиною і суспільством. – Демографічні. – Охорони здоров’я. – Освіти. – Культури).

  -  Що необхідно для вирішення?

    -  Новий світогляд. – Колективні зусилля. – Розуміння глобальності. – Створення нового суб’єкта глобального управління світом. 

 -  Що заважає? 

 - Боязнь ризику, пов’язаного з витратами.  Сильна роз’єднаність. 

    Локалізація зачіпає не тільки економічну сферу життя. Так, вона може проявлятись і в політичних, і в культурних, і в соціальних процесах. Саме держава, з одного боку, є тією локальною одиницею, яка прагне зберегти власну значущість та унікальність, а з другого боку, є основним регулятором ступенів проникнення глобального всередину. При цьому дуже важливо правильно розставити акценти та визначитися зі стратегією регуляції та реакції на виклики сучасності. Так, широке відкриття власної локальності для глобальних процесів може спричинити масовий суспільний опір. А з другого боку, перетворення країни на замкнену соціокультурну систему може спричинити соціальноекономічну відсталість та занепад. 

    Таким чином, виділяють такі види локалізації як реакції на проникнення глобального в локальне: 

– Максимальна відкритість та некритичність локальної культури щодо дії глобальних інститутів та інформаційних потоків.

 – Співіснування локальної культури та глобальних культурних форм без суттєвих проявів взаємовпливу та інтеграції.

 – Адаптація та трансформація глобальних процесів внаслідок потужної локальної реакції, що зумовлює виникнення гібридних форм.

 – Захист локальної культури від глобалізаційних процесів, боротьба з ними та їхнє повне заперечення. 


    Глобалізація, як і локалізація, мала свої прояви і в історичному минулому.

 Подумайте, чому перераховані нижче історичні події можна віднести до глобальних, які мають значення для всього людства? Які були наслідки цих подій? 

А) I ст. н. е. – винахід паперу в Китаї. 

Б) IV ст. н. е. – християнство стало панівною релігією у Римській імперії. 

В) XV ст. – відкриття Америки.

 Г) XVIII ст. – винахід парової машини, початок промислової революції. 

Д) З середини 1990-х рр. – стрімке поширення Інтернету. Які ще історичні події мали загальносвітове значення? 

    Проаналізіруйте позитивні та негативні результати глобалізації в основних сферах суспільного життя з точки зору різних суб’єктів цього процесу:  

- Для  країн, що представляють центри світової економіки; 

- Для країн, що розвиваються; 

- Для  представників ТНК; 

Для  пересічних громадян, тобто людей, далеких від політики, що не беруть участі у великомасштабній економічній діяльності. Країна і регіон світу, де вони проживають, не мають значення. 

 1. Пригадайте з курсу історії, географії, з якого часу почався процес взаємозв’язку різних народів? (З епохи еллінізму, під час переплетення різних культур Сходу і Заходу, тобто зі Стародавнього світу). 

2. Що найбільше сприяло зближенню держав у період Нового часу? (Технічні винаходи, мореплавання, географічні відкриття).

 3. Як ви думаєте, чому тільки з кінця 60-х рр. ХХ ст. процес інтеграції іменують глобалізацією? (З цього часу він зачіпає всі країни світу, охоплюючи всю планету, а з 80– 90-х рр. формується єдиний світовий простір, створюється цілісна глобальна система).

 4. Які сфери життя суспільства охоплює глобалізація? (Політична, економічна, соціальна, культурна). 

5. Про що свідчать повсюдне поширення у світі Макдоналдс, доларів, євро, магазинів IKEA, ЗАРА, пепсі-коли тощо? (Про процес економічної глобалізації).

 6. Назвіть ще відомі світові марки виробників різних товарів і послуг. (Авто «Міцубісі», «Тойота», спортивні товари «Рібок», «Адідас», канцтовари «Паркер», «Бік», інформаційні технології ICQ, Intel, Microsoft, Skype). 

7. Європейський Союз, ООН, ОБСЄ, Євразійський Союз. Яка сфера життя суспільства контролюється цими організаціями? (Політична, правова).  

 8. Долар, СОТ, Світовий банк, ТНК. Яка сфера життя сус- пільства контролюється цими організаціями? (Економіка, фінанси).

 9. Назвіть міжнародну організацію, що контролює роз- виток освіти і науки? (ЮНЕСКО). 

10. Назвіть рухи і партії, які виступають на захист навко- лишнього середовища, проти шкідливих технологій. (Зе- лені, Грінпіс). 

11. Як називається неформальний рух противників гло- балізації. (Антиглобалісти).

  

 На цьому ми не завершимо наше спілкування і роздуми з порушених проблем. 

І на останнє,  пропоную  для роздумів  вислів академіка А. Д. Сахарова, чи згодні ви з ним? 

  «Роз’єднаність людства загрожує йому загибеллю. Циві- лізації загрожує: загальна термоядерна війна, катастрофічний голод для більшої частини людства; отупіння від дурману «масової культури» і в лещатах бюрократичного догматизму, поширення масових світів, що кидають цілі народи і континенти у владу жорстоких і підступних демагогів, загибель і виродження від непередбачених результатів швидких змін умов існування на планеті». 

До побачення. Для зворотнього зв'язку: annacherkay@gmail.com


  Залишайтесь здоровими!  Розмірковуйте. 

Комментариев нет:

Отправить комментарий