Страницы

 Доброго дня дорогі учні груп АКОФ-27, АК-25!

Сьогодні, 03. 11. 2021 р., відповідно до розкладу, даю матеріали до уроку №11.

Тема: Ернст Теодор Амадей Гофман "Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер". Віхи містецького шляху. Особливості сюжету й композиції в повісті . Гротескні образи. Викривальний зміст твору 


Сучасники згадували Ернста Теодора Амадея Гофмана таким: «…У ньому була зовнішня різкість: різкі рухи, гострі, високо підняті плечі, високо і прямо посаджена голова, неслухняне волосся, ходив підстрибом»; «… Він говорив дуже швидко і раптом замовкав»; «… Він був не такий, як усі, наче зітканий із суперечностей: м’який, лагідний погляд — й іронічна посмішка, добрий гумор — і зла іронія»; «… Друзів у нього було мало, більшість не розуміла дивака і не любила його».

    Хто він, цей шалений чоловік, єдиний з письменників такого роду у світовій літературі, з піднятими бровами, із загнутим донизу тонким носом, з волоссям, яке назавжди стало дибки? Є свідчення, що, пишучи, він настільки боявся того, що зображував, що просив дружину сидіти з ним поруч. Що ж такого він писав, щоб відчувати страх перед зображуваним?
Саме в цих питаннях  ми сьогодні спробуємо розібратися.

Отже, Е.Т.А. Гофман - німецький письменник, композитор, художник, яскравий представник гротескної течії романтизму. Притаманний романтизму синтез різних видів мистецтва з особливою силою проявився в романах, новелах і казках Гофмана. 

Гофман народився 24 січня 1776 р. в місті Кенігсберзі. Батьки назвали його Ернест Теодор Вільгельм. Уже дорослим він замінив своє третє ім'я на Амадей на честь свого куміра  - композитора Моцарта. 

Коли Ернестові виповнилося три роки, сім'я розпалася. Хлопчик з матір'ю переїхав до будинку  бабусі. Тут усі грали на музичних інструментах, тому Ернст змалку полюбив музику. Неабиякий хист хлопчик виявив і до малювання. З шести років навчався в школі і паралельно відвідував уроки музики і малювання.  

    За сімейною традицією він мав стати юристом. З 1792 р. вивчав право в Кенігсбергському університеті"Альбертіна", найкращому навчальному закладі Пруссії. У 1800 р. успішно  закінчив університет і поїхав до Берліну. Працював у суді, у вільний час займався музикою, живописом. 

    У1804 р. був переведений до Варшави ( на той час частина Польщи відходила до Пруської імперії). З часом тут він перетворився на помітну постать у музичному світі  та здобув визнання публіки. 

    Літературне життя Ернеста розпочалося в 36 років. 15 лютого 1809 р. була надрукована його новела "Кавалер Глюк", герой якої розмірковує про місце музики у житті людини.  З 1812 р. - повністю віддається літературі. У 1814 р видав тритомну збірку новел і повістей "Фантазії в манері Калло", яку німецька публіка зустріла із захватом. Найвизначнішим твором у збірці стала повість-казка "Золотий горнець", яка мала надзвичайний успіх, а сам Гофман називав її найулюбленішим твором. 

Письменника приваблювало таємниче, незбагнене. У творах Гофмана - новелах повістях "Золотий горнець" (1814), "Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер" (1819), у романі "Еликсір диявола" (1816) - світ зображено видимим наче у двох планах: реальному й фантастичному, причому  фантастичний постійно вривається в реальний (феї п'ють каву, чаклунки торгують пиріжками...).

1819-1822 роман "Життєві погляди кота Мурра";

1822 - роман "Володар бліх";

25 червня 1822 р. після тяжкої хвороби Гофман помер. 

    Гофман підводить підсумки німецькому романтизму. Основний для романтизму конфлікт - розлад між мрією і дійсністю - головна тема його творчості.  

    Проза німецького життя є сіреньким тлом, на якому яскраво виграють барви гофманівської фантастики. Крізь усю творчість Гофмана  проходять два її потоки: з одного боку, радісна сповнена яскравих барв фантастика, що завджи давала насолоду дітям і дорослим ("Ласунчик", "Чуже життя", "Королівська наречена"). З іншого боку , - фантастика кошмарів, художнього втілення "нічного боку" душі людей, якою  володіють темні , незрозумілі сили ("Еліксир диявола", "Пісчана людина", "Майорат").

    Тема двоїстості була характерна як для натури Гофмана, так і для його творчості. . Саме ця тема і визначила чіткий розподіл усіх гофманівськиї персонажів на дві групи: на філістерів та ентузіастів.

Словникова робота

Філістер - самовдоволена, обмежена людина з міщанським світоглядом і святенницькою поведінкою; міщанин, обиватель.

Ентузіаст -  це людина мистецтва (поет, музикант, художник). Їх набагато менше в житті, ніж філістерів, і це дуже сумно.

Гротеск — тип художньої образності, який ґрунтується на химерному поєднанні фантастичного і реального, прекрасного і потворного, трагічного і комічного, життєподібного і карикатурного. Гротеск — найвищий ступінь комічного. Особливо яскраво виявляються сатиричні форми гротеску.

За допомогою гротеску митець створює специфічний «гротескний» світ, аномальний і дивний світ, в якому реальне та нереальне несподівано постають в органічній єдності.







"Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер" - гротескно-сатиричне зображення німецького суспільства початку ХІХ ст. Новела-казка, де події фантастичні й незвичайні, проте соціальне тло, на якому вони відбуваються, цілком реальне. 

Прослухайте сюжет твору. Аудіокнига. Скорочено 

"Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер"

  • Чим відрізняються філістери від мрійників?
  • Хто, на ваш погляд, утілює ознаки авторського ідеалу?
  • Хто піддається чарам, а хто — ні? Чому?  

Характерні риси романтизму в повісті-казці: Основний конфлікт твору (протистояння митця Балтазара та філістера Цахеса) - утілення неприйняття романтиками буденності реального життя і звеличення «життя духу»:

  1. Переплетення реальності та нестримної фантазії.
  2. Контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного у творі як конкретне втілення антитези: з одного боку — недосяжного романтичного ідеалу, з другого — ницої буденної реальності.
- Чи можемо ми назвати Балтазара романтичним героєм? Так, Балтазар   є романтичним героєм, тому що вступає в поєдинок зі злодієм, перевертнем, який краде все, що потрапляє на очі. Знаючи, що Балтазар закоханий у Кандіду, Цахес відбирає у нього кохану. Тоді студент розшукує чародія Альпануса, і той розкриває таємницю Цахеса. Балтазар, за законами казки, одружується з коханою та отримує подарунок від Альпануса — помешкання та засоби до життя).

Домашнє завдання:

  • Продумайте відповідь на питання:  «Наскільки актуальною є казка-новела “Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер” сьогодні?»
  • Повторити значення термінів алегорія, сатира, гротеск, іронія, гумор
 До побачення. Не хворійте. Бережіть себе.
Для зворотнього зв'язку: annacherkay@ gmail.com



Комментариев нет:

Отправить комментарий