Страницы

 

Доброго дня учні груп ІІІ курсу.

Даю матеріали до уроку, який відповідно до розкладу відбудеться у групах:

АК-34 - 30. 03.2021;

АК - 35 - 30. 03.2021;

АКП - 36 - 01. 04.2021;

АКОФ - 37 - 01. 04.2021.

Тема: Віхи життя й творчості Пауля Целана. «Фуга смерті»- один із найвідоміших творів про Голокост

 

 Немає людини, що була б як острів, сама по собі.


                             Кожна людина – грудка Землі…

Дж. Донн.- англійський поет 17 ст.

 

 






  Записати в зошитах:.  Міні- глосарій

Голокост (гр. спалений цілком) — загибель значної частини єврейського населення Європи (понад 6 млн.) підчас систематичного переслідування і знищення його нацистами та їхніми підручними в Німеччині та на оку­пованих нею територіях протягом 1933— 1945 рр.

Фуга –  поліфонічний (багатоголосий) твір, який експонує одну, або    кілька тем   почергово у всіх голосах.

Поліфонія - багатозвуччя, засноване на одночасному гармонійному  поєднанні та     розвитку рівноправних самостійних мелодійних   ліній.

Модернізм–загальна назва нових течій к. 19 поч. 20 ст. Нереалістичного    спрямування, що виникли як заперечення традиційних форм   минулого.

Верлібр – вільний вірш без рими і розмірів з довільним чергуванням     рядків різної довжини.

         Війна… страшне слово… Хоч би скільки книжок було написано про  Другу Світову війну, мабуть ніколи не настане час, коли можна буде стверджувати, що вже досить сказано. Письменники, художники, музиканти звертаються у своїх творах до теми війни, щоб залишити в пам’яті події, які розкривають велич перемоги народу у цій страшній битві.

       На уроках   літератури ми вивчали творчість письменників і поетів, які писали про цю війну.

Сьогодні   ми ще раз поринемо  у світ війни, але  побачимо її вже з іншого боку -  через колючий дріт концтаборів.

      Ми познайомимося з австрійським  поетом українського походження, який теж писав про війну і  творчість якого сповнена глибокого страждання.  Будь ласка, уважно прослухайте матеріали експрес уроку.

 

 


- Довгий час Пауль Целан був загадкою для своїх читачів: писав німецькою, народився в Україні, жив у Франції.

-         Хто ж він такий, цей митець, вже за життя проголошений класиком, який був нагороджений престижними літературними преміями.    Чи можна Целана вважати українським поетом?

Поет  мріяв про свою домівку, повернувся до нас із забуття. До недавнього часу ми мало що знали про Целана, тільки з початку 90 років він прийшов у літературу.  Через долю поета прокотилась найжахливіша трагедія ХХ століття – Голокост, яку Целан сприйняв і як  особисту трагедію.

 Ми з вами записали, що Голокост - це  масове винищення євреїв фашистами протягом 1933 - 1945 р.р.

У роки війни нацистами було створено 22 табори смерті. Найвідоміші і найстрашніші з них: Дахау, Бухенвальд , Освенцім, Равенсбрюк,  Саласпілс

 Даха́у — один з перших нацистських концтаборів у південній Німеччині, був розташований в однойменному баварському селі на відстані 12 миль від Мюнхена і діяв з 20 березня 1933 року. У Дахау німці проводили так звані «медичні експерименти» над сотнями в'язнів. Між 1941 та 1942 було проведено близько 500 таких операцій над здоровими людьми. Експерименти з малярії примусово проводилися доктором Шиллінгом над бл. 1200 особами. Інші тести, проведені доктором Рашером, проводились для спостереження ефекту довгого занурювання людини в дуже холодну льодяну воду — більшість жертв помирало при температурі −26 °C. Всього, понад 200,000 в'язнів з понад 30 країн перебували в Дахау, з них близько третини — євреї. 29 квітня 1945 року табір Дахау був звільнений військами США.

Бухенвальд — нацистський концентраційний табір розташований за 6 миль від міста Ваймар. Він був заснований гітлерівцями влітку 1937 року та діяв 8 років. Щодня тут гинули тисячі людей: їх вбивали камінням, різками, топили в гною, кастрували, нівечили, морили голодом. Згідно з оцінками, близько 50 000 людей загинули в Бухенвальді — переважно євреї та політичні в’язні.

А своєрідним дивізом Бухенвальда став вислів Ціцерона, який «красувався» на головних воротах «Jedem das Seine» – «Кожному – своє».

 Освенцім (Аушвіц)— нацистський концтабір, що існував з кінця травня 1940 до січня 1945 у м. Освенцімі (Польща). Створений за наказом Г.Гімлера від 24 квітня 1940. У концтаборі водночас утримувалося 180-250 тисяч в'язнів. Вїздні ворота у концтабір (на воротах напис нім. Arbeit macht frei — праця робить вільним)За деякими даними, в концтаборі було знищено бл. 3,5 млн. чол., з них 1,2 млн. євреїв. На території табору в 1947 році був створений музей, який включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Жіночій концтабір (Равенсбрюк)   будувався, починаючи з листопада 1938 року, силами СС і в'язнів. Равенсбрюк був жіночим табором на тридцять тисяч осіб, але ближче до кінця війни тут містилося сорок п'ять тисяч в'язнів. В основному це були польки і росіяни, близько 15 відсотків єврейок. За всю історію табору через нього пройшли жінки 20 держав..

 Саласпілс - табір смерті на території окупованої нацистами під час Другої світової війни Латвії і призначений для масового знищення людей. У ньому містилися радянські військовополонені, а також євреї з Франції, Чехії, Польщі і антифашисти з Німеччини. Найбільш сумну популярність цей табір отримав через окреме утримання дітей, яких потім почали використовувати для відбору крові для поранених німецьких солдатів. Щодня у кожної дитини забиралося до півлітра крові, внаслідок чого діти швидко гинули. За свідченнями свідків, в таборі було знищено більше 100 000 чоловік.

На гранітну плиту

Поклади свою цукерку ...

Він, як ти, дитиною був,

І, як ти, він їх любив.

Саласпілс його вбив,

Саласпілс ...

  Давайте подивимось документальні кадри про ті страшні часи.

  https://www.youtube.com/watch?v=GvaiDDJ4f18

-         Що може відчувати людина, яка пройшла крізь це?

  Німецький філософ Т. Адорно писав, що «Писати вірші після Освенціма є варварством». Але Целан не був згідний з ним, написавши «Фугу смерті» не тільки після Освєнціма, але й про Освєнцім.


 
 -  «Фуга смерті» - це літературний пам’ятник жертвам Голокосту . У німецькомовних країнах цей вірш входить до шкільних хрестоматій. І не лише як взірець новітньої поезії, а й як пересторога для людства.  

 

-         Що ви відчули, коли слухали цей вірш?

-      Що привернуло вашу увагу при читанні? (несхожість із класичною формою  вірша, багато порівнянь, символів… )

-    Чому свій вірш Целан назвав  фугою? Що таке фуга?( словник)

(водночас розвивається декілька тем)

-   Який основний принцип побудови вірша?

(В снові твору покладено антитезу: протиставлення «нас» і «одного чоловіка)

-     Яка позиція автора в даному творі?

Автор серед «нас» і передає почуття як людина, котра  теж копає собі могилу в повітрі – їй  немає місця на землі.

-     Які теми розкрито у вірші?

- тема Освенціма;

- тема особистої та суспільної трагедії;

- тема кохання німецького ката до золотокосої Маргарити;

- тема рівноправності і рівноцінності німців і євреїв.

 -  Друга світова війна стала глибоким потрясінням для європейської свідомості. Висока культура і нице варварство здавалось несумісним… « як, запитував швейцарський письменник М.Фріш, - люди, котрі насолоджувались музикою Баха  і Генделя, могли розстрілювати немовлят?»

 І у вірші «Фуга смерті» ми бачимо поєднання того, що ніяк не вкладається у   свідомість: високе і нице, добро і зло існує  в одній людині (німецький кат любить музику і Маргариту із золотою косою).

  Во́льфганг Бо́рхерт— німецький поет и письменник зазначав: «Ніколи не оповідай своїм дітям казок про священну війну, кажи правду, яка вона є, правду багрову, наче кров, наче спалахи гарматного вогню, наче зойки жаху.»

Дійсно, поезія мусить співати і про трагічне. І Целану це вдалося, написавши свою «Фугу смерті»

-         Як ще можна назвати цей твір по іншому? (підібрати синоніми, епітети до назви твору або самого твору.) (Додаток)

  Целанівська «Фуга» здобула всесвітнє визнання. Вона стала емблемою Другої світової війни у поезії, так само як «Крик» Мунка – в образотворчому мистецтві.

  Картина «Крик»Мунка 


-         Як можна співвіднести цей твір живопису із «Фугою смерті»?

( відображено жах, страх, абсурдність, трагедію війни)

Можливо, це крик тих 18  мільйонів, що опинилися в концтаборах, з яких 12 мільйонів було знищено? Чи 6 мільйонів євреїв? Чи крик 195 тисяч ( з них 150 тисяч євреїв), знищених окупантами в Бабиному Яру?

   Звичайно, мистецтво не вирішить такої  глобальної проблеми  як запобігти війні, але мистецтво звертається до розуму, до душі особистості, інколи змушує нас замислитися і відчути біль за інших. Мистецтво застерігає і попереджає людей: не будьте байдужими.

В наш час багато людей егоїстів, думають тільки про себе і не бачать себе в масштабах країни, а тим більше планети. Провини за те, що відбувається навкруги, не відчуває майже ніхто. Саме така позиція людини і призводить до війн. Зло процвітає тому, що є безліч байдужих людей, які його не бачать, не хочуть бачити. Почуття вини приніс із війни Твардовський і Белль, Камю і Аполлінер, і Целан. Про єдність людей, про відповідальність кожного за те, що відбувається поряд, говорив і Дж. Донн – англійський поет 17 ст. ( звернення до епіграфу)

Таке ставлення до життя притаманне не кожному, а лише людям високого духовного рівня. Але чи кожен може нести відповідальність за все, що відбувається у світі? Чи це дано тільки обраним?  Звичайно, може кожен. Але цьому треба вчитися. Отже, давайте будемо вчитися бути людьми з великої літери.

     Домашнє завдання:  -         написати есе «Мої враження після прослуховування Фуги смерті».

 

До побачення. Для зворотнього зв'язку: annacherkay@ gmail.com

 

 

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий