Тема: Органічне поєднання
буденного й фантастичного як характерні риси «магічного реалізму» в оповіданні
Габріеля Гарсіа Маркеса "Стариган із крилами". Зустріч людей з
янголом, її символічний сенс
Мета:
ü систематизувати
вивчений матеріал про колумбійського письменника Г. Маркеса;
ü проаналізувати
новаторські принципи та прийоми створення фантастичної дійсності («магічний
реалізм»);
ü допомогти
учням збагнути ідею оповідання «Стариган з крилами», мотиви поведінки
персонажів, їхні характери;
ü з’ясувати
особливості зображення людського суспільства у творі;
ü розвивати
образне мислення учнів;
ü поглиблювати
навички асоціативного мислення, вміння доводити свою думку;
ü виховувати
здатність розуміти іншу людину.
Обладнання:
портрет письменника Г. Маркеса, епіграфи, опорні схеми, таблиця, презентації,
текст оповідання, відео: вірш Л. Костенко «Крила» у виконанні Б. Ступки, музика
Свиридова «Романс» .
Тип уроку:
аналіз художнього тексту.
Форма уроку:
урок-роздум.
Методи та
прийоми: евристична бесіда; Рольова гра «Інтерв’ю з автором», метод
«Сенкан», лист контролю; метод «Мікрофон», емоційна хвилинка.
Випереджальні
завдання:
·
Вірш Р. Кіплінга
«Якщо зможеш…» (переклад А.
Грибанова).
·
Презентація «Традиції зображення ангелів у живопису».
·
Дослідницьке завдання
«Магічний реалізм».
·
Рольова гра
«Інтерв’ю з автором».
Крила – це символ духовного злету людини.
Л. Ромащенко
Дитині я б
дав крила і сам би навчив її літати.
Г. Маркес
О, як мені з душного світу, мов голуб до свого кубла,
У небо грозове злетіти, в кочівлю сонця та орла.
Дж. Байрон
Треба
прагнути бути людиною,
незважаючи
на всю жорстокість
навколишнього
світу, і це можливо. О. Генрі
Не бійся ворогів: найгірше – вони можуть тебе вбити.
Не бійся друзів: найгірше – вони можуть тебе зрадити.
Бійся байдужих: вони не вбивають
і не зраджують,
Та тільки з їх мовчазної згоди
існують на землі зрадництво і
вбивство.
Б. Ясенський
Хід
уроку
І.
Організаційний момент.
Привітання,
створення позитивного емоційного настрою.
ІІ. Презентація
теми уроку та мотивація навчальної діяльності. Очікувані результати.
На минулому уроці ми познайомилися з життям і творчістю
колумбійського письменника і публіциста, лауреата Нобелівської премії (1982р.),
одного із найяскравіших представників «магічного реалізму» Габріеля Гарсіа
Маркеса.
Маркес в
своїй творчості поєднував реальне і фантастичне, справжнє і уявне. Але він
залишив своїм сучасникам «золоті правила», які допомагають нам, перш за все,
орієнтуватися в сучасному реальному житті. Нагадаю
деякі з них і нехай вони допоможуть нам всім в житті:
§
Справжній друг – це той, хто триматиме тебе за руку і відчуватиме твоє
серце.
§
Можливо, у цьому світі ти всього лише людина, але для когось ти – увесь
світ.
§
Ніколи не переставай посміхатися, навіть коли тобі сумно: хтось може
закохатися у твою посмішку…
Дома ви дочитали
його твір «Стариган з крилами». Чи всім вам він зрозумілий?
Наше завдання полягає в тому,
щоб зрозуміти цей твір, правильно визначити його основну думку.
§
Записуємо тему уроку.
§
Формулюємо мету нашої роботи ____________________
§
Читаємо епіграфи до уроку
Звертаємось до проблемних запитань:
– Що означає «не бути бідним
душею»?
– Що означає «мати крила»?
– Чи потрібні
людині крила?
Очікуваними результатами і буде відповідь на ці
проблемні запитання.
§
Ми будемо працювати в
групах.
§
З метою об’єктивного оцінювання ваших досягнень -
пропоную оцінні
листи. Ознайомимося з їх
змістом. Визначтеся як з ними будете працювати.
§
Напередодні ви отримували випереджальні завдання. В
процесі кожному надамо слово. Отже, до
слова запрошуємо І групу.
ІІІ.
Актуалізація опорних знань учнів.
І
група: Випереджальне завдання: Рольова гра «Інтерв’ю з автором»:
Кореспондент: – Шановний Габріель
Маркес, що ви пам’ятаєте про своє дитинство, юність?
Г. Маркес: – Я народився у
провінційному селищі Аракатака (прикарибська зона Колумбії) у родині
телеграфіста 06. 03.1928р. до восьми років виховувався у домі діда. Тут
прилучився до скарбів фольклорної традиції.
Кореспондент: – Яку освіту і де ви здобули?
Г.
Маркес: – Навчався у єзуїтській школі та національному колежі. У 1947р.
вступив на юридичний факультет Національного університету у Боготі. Але у 1948р. через початок «віоленсії»
(періоду тривалих і кривавих війн у Колумбії) університет було закрито, і я
переїхав до Картахена-де-лас-Індіас, де продовжив навчання в університеті..
Кореспондент: – Ваші захоплення?
Г. Маркес: –У період навчання в
університеті зав’язав знайомства у літературному середовищі. Це дало мені змогу
розпочати репортерську діяльність. Свої
газетні статті підписував псевдонімом Септімус.
Кореспондент: – Як склалося ваше подальше життя?
Г.
Маркес: – Письменником я став через соромливість. Моє справжнє покликання –
бути штукарем, але я до такої міри губився, показуючи трюки, що змушений був
сховатися в усамітненні літератури.
У 1954 році,
повернувшись до Боготи, створив низку нарисів і репортажів про колумбійське
життя, зблизився з представниками комуністичного руху. У 1955 році через
загрозу переслідувань перебрався до Європи як зарубіжний кореспондент газети
«Ель Еспектадор» і тільки у 1961р. повернувся до Латинської Америки і цілком
присвятив себе літературі.
Кореспондент: – Дякуємо за цікаву та змістовну розповідь і бажаємо
подальших успіхів та нових злетів.
ІV. Сприйняття і засвоєння
учнями навчального матеріалу.
V. Евристична бесіда за
твором:
·
Про що твір «Стариган з крилами»?
Працюємо над
опорно-логічною схемою
«Сюжет і
проблематика оповідання Г. Маркеса «Стариган з крилами»
Сюжет:
брудна сіра гама: «З вівторка світ
став похмурим, небо й море були однакового попелястого кольору, а піщинки на
березі виблискували ночами, мов світлячки. . вранці небо стало зовсім
тьмяним…».(Уособлення
життєвого бруду)
образ дощу: «Дощ не вщухав уже третю добу…»(Символ необхідності духовного очищення)
Колумбійське селище
напівзатоплене подвір’я «…краби весь час повзли до будинку. Пелайо тільки те й
робив, що знищував їх…»
небо й море попелястого кольору
зустріч господарів із «старезним сеньйором з великими
крилами. «В глибині подвір’я
щось ворушиться і стогне. Підійшовши ближче він побачив, що це старенький дід,
який упав обличчям у грязюку, борсається там, але не може підвестися , бо йому
заважають величезні крила. … Він був одягнений як жебрак. Череп його був лисим,
як коліно, рот беззубий, як у старезного діда, великипівнячі крила, обскубані
та брудні, загрузли у болоті, і все це разом надавало йому кумедного і
неприродного вигляду.»
галерея
портретних замальовок мешканців селища:
Розумна
сусідка, яка багато бачила усіляких див і зразу все пояснила.
Отець Гонзага «… не сподобалось те, що ангел не
розуміє божої мови і не вміє шанувати божих слуг».
Натовп зацікавлених (зачитати с. 431-432: «Очманілий від нестерпної спеки й смороду свічок, що їх
віруючі ставили перед курником, ангел намагався
як най далі забитися у куток. …. про всяк випадок дати йому спокій».
Бюрократизм Дитина
Папа Римський символ
деградації
суспільства
Священник без віри хворе дитя
хворого суспільства
Самовпевненість обмеженість
§
Що можна
сказати про Пелайо, (обмеженість), Елисенда? (матеріальність
переважає над благочестивістю) Розкажіть про зміни в житті родини
Пелайо, пов’язані з появою ангела?
§
Чи можна
стверджувати, що образ старигана із крилами не відповідає традиційному уявленню
про ангелів?
Обгрунтуйте свою думку.
§
Що ви знаєте про ангелів?
(З грецької
та єврейської мов означає «вісник», тобто той, хто несе божественну істину до
людей. Коли десь падає зірка, кажуть, що то летить ангел. Ніхто не знає, куди
він прямує. Але той, хто побачить його, – обраний. Бог виявляє свою волю через
ангелів. Ангел - це посередник між
Богом та людьми.).
ІІІ група: Презентація «Традиції зображення ангелів у живопису»
( Мой
Ангел-хранитель,
Я снова
устала…
Дай руку,
прошу,
И крылом обними …
Держи меня
крепче,
Чтоб я не
упала…
А если
споткнусь,
Ты меня подними…)
Ангели - вони
сильні…
·
Будь ласка, використовуючи цитати з
тексту, опишіть
вісника Бога за Маркесом.
(Це старенький дід, який упав обличчям у грязюку; такий
старий і немічний; рот беззубий; лисий череп; великі півнячі крила, обскубані
та брудні; велика старезна курка, ніж людське створіння; надто схожий на земну
людину).
§
Робота в
групах: Складання
сенканів на тему «Ангел»
ü (Перша і третя групи складають сенкан
на тему «Ангел», беручи до уваги саме поняття
слова;
ü друга і четверта – на тему «Ангел», але
у цьому варіанті поняття стосується безпосередньо твору Маркеса
Дати відповіді на запитання:
§
Чому прилітають ангели до людей?
§
Утіленням
чого, як на вашу думку, є ангел? (це утілення людської совісті, світлих
ідеалів, істини);
§
Чому ангел
у Маркеса постає у подобі старигана з крилами? (беззахисності
добра. Він старий через гріхи людей).
Ангел
Святий, чистий.
Охороняє, застерігає, направляє.
Призначений для захисту людини
Світло.
Ангел
Благородний, білокрилий.
Літає, захищає, допомагає.
Він потрібний кожній людині.
Сила.
|
Ангел
Немічний, брудний.
З’являється, хворіє, зникає.
Здається маленькою, чорною
плямою.
Провісник
Ангел
Кволий, немічний.
Лежить, боїться, борсається.
Його крила – символ духовного злету
людини.
Стариган
|
Ангел
Святий, чистий.
Охороняє, застерігає, направляє.
Призначений для захисту людини
Світло.
Ангел
Благородний, білокрилий.
Літає, захищає, допомагає.
Він потрібний кожній людині.
Сила.
|
Ангел
Немічний, брудний.
З’являється, хворіє, зникає.
Здається маленькою, чорною
плямою.
Провісник
Ангел
Кволий, немічний.
Лежить, боїться, борсається.
Його крила – символ духовного злету
людини.
Стариган
|
Ангели, вони не розмовляють, але вони можуть
радіти, сумувати, дорікати, у їхньому погляді може бути і німий докір і добра
віра, гірке розчарування і світла надія. І прилітають ангели до людей, щоб нагадати
про необхідність морального влаштування людства.
§
Події
твору реалістичні чи фантастичні?
Особливість оповідання – поєднання
реалістичного і фантастичного, комічного і серйозного. Тому манеру письма
Маркеса називають «магічним
реалізмом».
ІУ група: Презентація
випереджаючого дослідницького завдання на тему «Магічний реалізм».
«Ми
народжуємося і живемо у світі
фантастичної реальності».
Г.Г. Маркес
Г.
Г. Маркес в 1982 р. одержав Нобелівську
премію. З Нобелівської лекції:
«… звичних засобів, потрібних для
відображення нашого життя, нам не вистачає».
·
То навіщо
опинилася на землі дуже стара людина з крилами?
(Так Г.
Маркес поєднав два світи – реальний і магічний. І у такий спосіб застеріг
людство від байдужості, душевної
черствості, які знищують людину, людство…).
Психологічна розминка:
Завдання: Дайте
відповідь на запитання одним словом, – як можна захистити старенького,
немічного ангела, який опинився на
подвір’ї Пелайо та Елисенди ? (відповіді учнів).
(-Любов, чесність, порядність, доброта, милосердя,
небайдужість, свобода, мудрість, справедливість, гідність, надія, щирість,
благородство, шляхетність, великодушність,
…. )
- Не забувайте, будь ласка, про найважливіші людські
цінності.
Хай вони будуть невідокремленою частиною вашої душі.
ІІ група: Випереджальне
завдання: уривок з вірша Редьярда Кіплінга «Заповіт» у
перекладі А. Грібанова. Прослуховуючи його, подумайте, про що цей вірш і яке відношення він має до
нашого уроку?
Р. Кіплінг"Если
сможешь"
( переклад А.
Грибанова)
Сумей, не дрогнув среди общей смуты,
Людскую ненависть перенести
И не судить, но в страшные минуты
Остаться верным своему пути.
Умей не раздражаться ожиданьем,
Не мстить за зло, не лгать в ответ на ложь,
Не утешаясь явным или тайным
Сознаньем, до чего же ты хорош.
Умей держать мечту в повиновенье,
Чти разум, но не замыкайся в нем,
Запомни, что успех и пораженье --
Две лживых маски на лице одном.
Пусть правда, выстраданная тобою,
Окажется в объятьях подлеца,
Пусть рухнет мир, умей собраться к бою,
Поднять свой меч и биться до конца.
Сумей, когда игра того достойна,
Связать судьбу с одним броском костей,
А проиграв, снести удар спокойно
И без ненужных слов начать с нулей.
Сумей заставить сношенное тело
Служить сверх срока, не сбавляя ход.
Пусть нервы, сердце - все окаменело,
Рванутся, если Воля подстегнет.
Идя с толпой, умей не слиться с нею,
Останься прям, служа при королях.
Ничьим речам не дай звучать слышнее,
Чем голос истины в твоих ушах.
Свой каждый миг сумей прожить во славу
Далекой цели, блещущей с вершин.
Сумеешь - и Земля твоя по праву,
И, что важней, ты Человек, мой сын!
_____________________________________
Сумей, не дрогнув среди общей смуты,
Людскую ненависть перенести
И не судить, но в страшные минуты
Остаться верным своему пути.
Умей не раздражаться ожиданьем,
Не мстить за зло, не лгать в ответ на ложь,
Не утешаясь явным или тайным
Сознаньем, до чего же ты хорош.
Умей держать мечту в повиновенье,
Чти разум, но не замыкайся в нем,
Запомни, что успех и пораженье --
Две лживых маски на лице одном.
Пусть правда, выстраданная тобою,
Окажется в объятьях подлеца,
Пусть рухнет мир, умей собраться к бою,
Поднять свой меч и биться до конца.
Сумей, когда игра того достойна,
Связать судьбу с одним броском костей,
А проиграв, снести удар спокойно
И без ненужных слов начать с нулей.
Сумей заставить сношенное тело
Служить сверх срока, не сбавляя ход.
Пусть нервы, сердце - все окаменело,
Рванутся, если Воля подстегнет.
Идя с толпой, умей не слиться с нею,
Останься прям, служа при королях.
Ничьим речам не дай звучать слышнее,
Чем голос истины в твоих ушах.
Свой каждый миг сумей прожить во славу
Далекой цели, блещущей с вершин.
Сумеешь - и Земля твоя по праву,
И, что важней, ты Человек, мой сын!
_____________________________________
Отже: про що цей
вірш і яке відношення він має до нашого уроку?
(Уславлення сильної особистості, здатної за будь-яких
умов і обставин залишатися Людиною.
Дуже важко серед
сирості й байдужості залишатися людиною.
Тому проблема
боротьби за вільне, красиве, духовно багате життя людини актуальна й сьогодні.
Оповідання «Стариган із крилами» –
попередження, засторога про те, що
людство втрачає духовність).
·
Пояснити
крилаті вислови про крила. Знайти співвідношення
Фразеологізм
|
Пояснення
|
1. Брати під своє крило.
|
А. Втрачати впевненість у собі, журитися.
|
2. Під крилом.
|
Б. Знесилити когось або обмежити його діяльність.
|
3. Виросли крила.
|
В. Відчувати натхнення, силу, спроможність до дії.
|
4. Чути крила за плечима.
|
Г. Починати діяти на повну силу.
|
5. Підрізати крила.
|
Д. Брати когось під свою опіку.
|
6. Опускати крила.
|
Е. Під чиєюсь опікою, захистом.
|
7. Розкривати крила.
|
Є. Хтось відчув силу, енергію до великих звершень.
|
Відповіді:
1 – Д, 2 – Е, 3 – Є, 4 – В, 5 – Б, 6 – А, 7 – Г.
·
У цих фразеологізмах йдеться про
пташині крила чи крила, які належать людині?
(Йдеться про
людину з крилами. Символом чого є крила людини?
Крила людини – символ творчості, натхнення, енергії, спрямованої
на великі звершення).
V. Підсумок уроку.
Рефлексія.
Відео: Б. Ступка . Л.
Костенко «Крила».
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
·
Що означає не бути бідним душею?
·
Що означає мати «крила»?
· Чи потрібні людині крила?
??? Продовження роботи
у групах.
Завдання.
·
Прочитайте уважно епіграфи до уроку. Пропонуйте свою
версію розуміння одного з епіграфів і доведіть, що він стосується твору Г.
Маркеса «Стариган з крилами».
Можливі відповіді.
ü
Мотив крил є чи не
найважливішим у творі, він з’єднує назву з текстом оповідання, утворює його
основну антитезу: «Крилата людина та безкрилий натовп», «окриленість мрії й
приземленість дійсності».
ü
Образ крилатої
людини – традиційний для світової літератури та культури. У міфологічній дійсності
крила були привілеєм богів (згадаймо Гермеса, Ніку, Пегаса, або свідченням
божественних висот творчості людини (міф про Дедала та Ікара).
ü
Мотив перевтілення
допомагає зрозуміти еволюцію ставлення до старого ангела Елісенди й Пелайо.
Спочатку його крила асоціювалися з «півнячими», а сам він серед курника був
схожим на величезну облізлу курку. наприкінці оповідання стариган зовсім інший
у сприйнятті господині: «Коли він промайнув над останніми хатинами, вимахуючи
крилами, мов старий яструб, Елісенда полегшено зітхнула».
Образ яструба, сильного й незалежного,
надає нового значення образу ангела. З образом яструба (орла) у античній
міфології асоціювався сам Зевс або посланець верховного Бога.
Зачитати фінал твору. (433-434).
·
Так який фінал твору: оптимістичний чи
песимістичний? (відповіді учнів).
Учитель. Як бачите, більшість із вас
налаштовані оптимістично, як і сам автор твору Г. Маркес. Йому і нам хочеться
вірити, що ангел повернеться, коли люди стануть морально досконалішими, коли у
них теж «виростуть крила».
Проблематика твору: Людство старіє від
гріхів.
Суспільство
хворе
бездуховне
Відновлені
крила ангела
Символ
духовного
відродження
фінал мотив злету
знак того, що людству треба…
піднестися до духовних вершин
§
Згадаємо мету нашого уроку. Чи ми досягли її?
§
В чому символічний сенс зустрічі ангела з людьми?
Висновок: Оповідання «Стариган із крилами» - це
попередження, засторога про те, що людство втрачає духовність Людство старіє
від гріхів. Людство вмирає від байдужості.
Ангел - це утілення людської совісті. Щоб виросли крила, (крила - символ творчості, натхнення,
енергії, спрямованої на великі звершення)
нам необхідно будити власну совість. Нам необхідно позбутися байдужості. І … жити…
(Прощальний лист Маркеса) На фоні
музики Г. Свиридова «Метель», роман»…Учні
покладають червоні троянди до портрета
письменника.
VI. Домашнє завдання.
·
Написати філософське есе: «Чому люди позбавлені крил?»
·
Написати есе: «Я раджу Вам прочитати оповідання Г.
Маркеса «Стариган із крилами», тому що …».
·
Намалювати
ілюстрації до оповідання.
Оцінки за урок. Проаналізувати оцінні листи кожної з
груп, прокоментувати результати навчальних досягнень учнів.
VII. Емоційна хвилинка.
§
Мені б хотілося, щоб цей урок не пройшов безслідно. Щоб у
ваших душах ніколи не згасав вогник милосердя, християнської любові до ближніх.
Зичу довго літати.
Хай несуть Вас крила в Божій світ.
І збагніть незбагненне, І трудіться натхненно…
Хай підносять Вас
крила, Хай триває політ.
Міцних вам крил у досягненні ваших висот.
Комментариев нет:
Отправить комментарий